We usually find the question, “How much does an explainer video cost ?” concerned people. The best answer you can get is “it depends”. It doesn’t help, right, no problem we have researched and found an explainer video can cost you from $1500 to $50,000
Yes, don’t be surprised, many people get a shock after listing the cost of an explainer video, but you must understand the time and effort it takes to compile some minutes of explainer clips. However, it’s your right to think of “How much should I spend on an explainer video?”
Explainer video services cost is dependent on a variety of factors. We bring you a complete guide on choosing the best explainer video at reasonable prices. Let’s dive into the details that you must keep in concern while getting an explainer video.
Factors That Affect the Cost of Explainer Video
You might be looking for a particular type of explainer video, and it must be well understood that the cost can vary accordingly. Different factors affect the price of explainer videos; we present you with the important ones.
Why Do You Need an Explainer Video?
This question can define your cost easily; yes, you heard me right. Why are you looking for an explainer video? Think about it before moving forward.
Do extensive research about your brand and take a look at what best fits your needs. Look at some of your competitors and try finding the explainer video company they are found of. This will minimize your time to search for one.
You easily get the best company that is aware of your niche. Now outline what best works for you; are you in need of a small or a lengthy explainer video. Think of the type that best fits your requirement. Are you making an explainer video for advertising your brand, is it an informational video for your YouTube channel, or can it be anything?
You might generate some goals that you wish to achieve from an explainer video. Moving ahead with it, remember a premium explainer video will be expensive, but it won’t compromise over quality. It will be tailor-made to bring forward the right results you need.
What Type of Explainer Video Do do You Need?
Different types of explainer videos have varied costs. You can get a 2D video for cheap compared to 3D explainer videos. You must choose the explainer video type on the message you want to convey, directing back to the first step of our list.
These are some of the most important types of explainer videos:
2D Explainer Video
A 2D explainer video is the cheapest in line; they perform well; if you are looking for an information explainer video, this is a good option for you. 2D Explainer Video costs are low-quality videos, and they vary from $500-$2500.
Motion Graphic Animated explainer Video
Do you own a tech industry? Then motion graphic is the best option for you! It explains complex concepts far better and easier. It is high-quality and has an overcrowded style making it catchy; this makes it best for your advertising and educational clips. A 60-second motion graphic explainer video can vary from $1000-$5000.
Whiteboard Explainer Video
If you are looking for something simple yet fun, a whiteboard video can do wonders for your story. The clips consist of moving hands and a voice-over to provide the viewers with information and entertainment. It ranges from $2800-$35000 per minute.
3D Animation Explainer Video
This is the most exciting type at the same time, the most expensive explainer videos. Why won’t it be? Such videos take a lot of hard work taking more than usual to create frames for a video.
But it has a great advantage; you get wonderful results. It brings you far bigger engagement due to its ability to connect with the natural audience. You can get a 30 second High-quality 3D animated explainer video for $2000-$4500.
Live-Action Explainer Video
If you are looking to create a testimonial, this type of explainer video can help. As such, you need real people who are recorded to explain your brand. It is mostly used when the human attraction is needed. Indeed a cartoon cannot identify your brand. Such type of video can cost from $30k-$35k. Video production is expensive naturally.
Typography Explainer Video
This type of explainer video consists of only visual text moving. The video was made on a small budget due to the lack of cartoons. It is easier to create. But it does justice to your overall objective, especially if you wish to explain your services. You can get per minute clip of a typography explainer video for $247.
How to Get an Explainer Video?
You can get explainer videos from different channels, and this affects the costs too. Some of the ways you can get explainer videos:
Making for Yourself
You might be heading to make one yourself, though this can save you a lot of bucks as a beginner, you might not get desired results. You can buy animated clips and compile them; this is one of the best options to go within such a situation.
Overall it’s time-consuming; apart from it, you can use a free tool for making great explainer videos for a low cost of at least $500
Ordering a Gig-Based Explainer Video
If you have a little investment that you are willing to make, hiring a gig-based freelancer can be worth the money. You can employ creators from Fiverr and Upwork; the cost range is low. You can get work within the timeline
Getting an Explainer Video Company to Make One For You
You can look for a video explainer company that provides services. You can find one according to your suitable rate and time. Getting in touch with your competent video creators will make the research hassle-free
Conclusion
How much should an explainer video cost? The precise answer we get after going through all these important aspects the cost of your explainer video must be directly aligned with the amount of impact you wish to create.
Eventually, this data will change over time, as the video industry is evaluating with such constancy. Who knows what the will be the figures in some years? But you can refer back to us, and we will likely share the best options you can go with.